Typické správanie kanárikov

 

  • Aké je správanie kanárikov?-Kanáriky sú hašterivé, neposedné, maškrtné a zvedavé vtáky. Zdravý kanárik by nikdy nemal sedieť ticho na bydle alebo už vôbec nie na podlahe klietky. V prípade takého správania je kanárik chorý. Sú to veľmi zvedavé vtáky, ktoré radi skúmajú nové veci. Kanáriky, ako vo svojej domovine, tak aj v chove najradšej žijú v spoločenstve iných vtákov.
  •  Ich správanie sa najlepšie ukáže, keď žijú v tomto spoločenstve svojich druhov. Nie sú to vtáky, ktoré riešia problémy bitkov. Riešia to "rozumne" a len málokedy vedú boj kôli sporom. No keď ide o čas tokania samci sa vedia urputne biť. Dominantné samce sa biť vedia aj mimo tokania. Inač kanáriky milujú spoločnosť druhého i viacerich vtákov. Niektoré kanáriky, ktoré sú sami v klietke, bez partnera a človek mu nevenuje aspoň chvílku pozornosti raz za čas, môže kanárik zomrieť. To sa však nemusí stať každému. Alebo keď máte viacej vtákov pohromade a tí ostatní vyháňajú jedného jedinca, odmietajú ho a prípadne ho džobú, kanárik od žiaľu môže zomrieť alebo ochorieť. ( Mne samej sa to stalo.)

                                         

  • Ako sa správajú kanáriky v prítomnosti ľudí? Pre malého speváka, ktorý nieje naučený na človeka, predstavuje človek nebezpečenstvo. Pri správnom zaobchádzaní a trpezlivosti, ktorému mu venujete sa stane kanárik nebojácnym k ľuďom. Ak by sa tak stalo, kanárik nemá rád hladkanie alebo akýkoľvek dotyk s človekom aj keď je ochočený. Nechá Vás pozorovať alebo nakŕmiť z ruky, prípadne skočiť na ruku, nie však hladkanie. 
  • Náklonnosť si treba získavať postupne. Pri kanárikoch platí to, že láska prechádza cez žalúdok. Preto treba začínať od toho, že cez mriežky klietky budete pomaly dávať nejakú dobrotu a kanárik isto neodmietne. Treba na to veľa času, ale kanárik si bude postupne zvykať a budovať dôveru. Potom je však dôležité, aby ste si ju potom nepokazili. Nechytajte kanárika do rúk, lebo by to mohlo znamenať jeho väčšiu plachosť a nedôveru. To platí aj pri prudkých mykoch.

  • Ako sa správajú kanáriky v prítomnosti iných zvierat? Tieto vtáky znášajú iných obyvaťteľov v celku dobre. S papagájmi nevychádzajú dobre, pretože či už malé (papagáje vlnkované), no aj väčšie (alexander malý) svojími tvrdými zobákmi, veľkou váhou a silnými nohami spôsobia zranenia. A dokonca sa v mnohých prípadoch snažia kanárikov zabiť. S menším vtáctvom (amadina) vychádzajú veľmi dobre a môžu byť spolu v klietkach. Ostatné zvieratá ako korytnačky by nemali byť problém, pretože kanári sú veľmi zvedavé, takže som videla prípady, kedy kanáriky sadali na ich pancier. Mačky a psy môžu byť nebezpečné, ale je to podľa osobnosti zvieraťa, či anárika znese alebo nie. Ak ich púšťavate v byte lietať a psy alebo mačky sú pustené a nevychádzajú zrovna najlepšie so vtáctvom, je lepšie ich oddeliť.

                                                                  ​​

  • Čo to znamená? (pohyby a komunikácia)-Kanáriky používajú vo svojej komunikácií spev, no i rôzne pohyby. Ak neviete, čo znamená napr.obrusovanie zobáka o konár alebo otvorenie zobáka proti inému kanárikovi, prečítajte si nasledujúce riadky. Kanáriky dávajú svoje pocity najavo aj pohybmi a gestami, ktoré si všimnete, a to dosť často. Nieje to len spev, zvuky, ale najme gestá a pohyby. Nasledujúce  popisy Vám vysvetlia pohyby a gestá, ktoré možno neviete určiť, čo znamenajú:

 

  • Brúsenie zobáka o konár-Kanárik si počas kŕmeia a pitia i po ňom čistí a obrusuje zobák. Súčasne chce ale týmto ceremoniálom uchlácholiť ostatných a dať im najavo aj svoje uzmierenie alebo potvrdiť jednotu.
  • Otváranie zobáka- V prípade, keď sú to dosp. vtáky, ide o gesto výhražky alebo odohnatia druhého. Škriepku dávajú najovo otvoreným zobákom a roztiahnutými krídlami. Mladé vtáky dávajú týmto najavo to, že majú veľký hlad.
  • Dotýkanie sa zobáčikmi- Aby prejavili veľkú náklonnosť, vtáky sa dotýkajú špičkami zobákov. Počas pytačiek a pri hniezdení tak samček súčastne kŕmi samičku.

Anketa

Je podľa Vás dosť informácií o kanároch na stránke?

ÁNO, dosť (72)
60%

NIE, vôbec žiadne zaujímavé (6)
5%

Dosť málo, malo by sa to zmeniť (43)
36%

Celkový počet hlasov: 121