°° Klietka °°

 

Klietka: Klietku pre kanárikov by sme mali vyberať kvalitnú. Okrúhla klietka kanárikom príliš nevyhovuje pre orientáciu, je lepšie mať hranatú, priestrannú klietku. Mriežky by mali byť tmavé ako biele, stačí ak budú mať malý priemer, pretože tu nehrozí nejaké poškodenie, ako u papagájov, ktorí vedia mriežky odštiepiť zobákom. Bidlá v klietke by mali byť min. dve, no viac, pretože kanárik je dosť aktívny vták a skáče z jedného bidielka na druhé. Mali by byť z mekkého dreva a nie širokého priemeru. Dno klietky môžte vystlať novinami, pieskom, ja dávam na dno voliéri aj veľké drevené triesky, no nedoporučuje sa štrk. Najlepšie sú klietky, ktoré majú na dne plastový,  priehľadný kryt. Vtedy je menší neporiadok okolo klietky.

Klietku treba pravidelne čistiť, pretože kanárik je dosť  čistotný vták a pravidelne meniť dno klietky od špiny a vylúpaných semien.

 

°° Doplnky °°

Aby sa vtáctvo počas dňa nenudilo, môžete mu vymýšľať rôzne aktivity, ktoré kanárici prijmu veľmi nadšene, pretože sú to neposedné vtáky. Potrebujú neustále zamestnanie a preto môžte do klietky/voliéry pripevniť nejaké doplnky na lezenie (napr.: lano, rebrík) alebo húpanie. Pripevnením potravy na tieto veci, budú kanáriky zamestnávať nielen fyzicky, ale aj rozvíjať ich myslenie, ako získať potravu.

 

Doplnky krmiva: 

Pre zvýšenie sýtosti farby kanárika sú rôzne metódy, ako to dosiahnuť. Pri červeno sfarbených sa pridáva do krmiva mrkva, ktorá spôsobí intenzívnejšie zafarbenie, ale neprináša to až také výsledky ako doplnky pre krmivá, ktoré sa dajú kúpiť. 

Krmivo môžme upevňovať aj celkom netradične: