História kanárikov

  • Keď sa Španieli pred viec ako 500rokmi zmocnili Kanárskych ostrovov, objavili nádherné zeleno-žlté vtáky, ktoré ich omámili svojím čarovným spevom. Vojaci a námorníci si ich vziali zo sebou dommov, aby ich vziali zo sebou domov, aby ich darovali ako drahocennú zvláštnosť. "Pozlátené vtáky"zo"Šťastných ostrovov", ako sa Kanárskym ostrovom hovorilo v minulosti, sa rýchlo stali symbolom luxusu. Ich ceny stúpli tak vysoko, že spievajúceho kanárika si mohli dovoliť len boháči. Španieskym mníchom sa čoskoro podaril úspešný odchov kanárikov a rozbehli čulí obchod s mláďatami. Vďaka citlivému chovu za kláštornými múrmi sa z pôvodných kanárikov divých (Serinus canaria) stali krotké izbové vtáky.

       

 

  • Nádherný vtáčik postupne získal pozíciu jedného z najobľúbenejších z domácich zvierat. Baštou chvateľov sa nakoniec stalo Tirolsko. Kanáriky poskytovali chudobným baníkom slušný vedľajší príjem a pre niektorých z nich dokonca hlavným zdrojom obživy. Horali kládli veľký dôraz na krásny spev a intezívne sfarbenie. Z nenápadne zafarbených záhradných kanárikov vyšľachtili žlté,červené, strakaté, vzorkované (lizardy) a dokonca aj biele odrody. Krásne spievať sa mladé kanáriky naučili od slávikov, ktoré boli chované v susedných klietkách.

 

  • Francúzi a Taliani so zvláštnym potešením šľachtili tieto vtáky. Taktiež aj v Spojených Štátoch sa venovala veľká pozornosť chovu kanárov. Vtáky postupným šľachtením dostávali nové farby a vznikali nové formy a druhy. Dnes už poznáme nespočetné druhy kanárov, ktoré sú vyšlachtené.