Kanáriky vo voľnej prírode

 

°°Canary- Wild canary°°

-Latinský názov: Serinus Canaria

 

Dnes kanáriky stretneme na Kanárskych ostrovoch. A to na ostrovoch La Parm.a, Gran Canaria, Gomera, Hierro, Tenerife, no nájdeme ich aj na Madeire, a v niektorých ostrovoch Portugalska. Kanáre vo svojej domovine nemajú takú veľkú farebnú paletu. Farba je jemnejšia, ako domáce kanáriky. Väčšinou sú žltej alebo hnedo-žíhanej farby, ktorá umožňuje lepšie krytie medzi lístim vo voľnej prírode.

Prežívajú v kŕdľoch, asi tak 50 až 60 vtákov v jednom a žijú prevažne pri morských brehoch v krovinách stromov a kríkov. Hniezdia v živých plotoch, kríkoch, stromoch. Ako letci sú výborný a lietajú na veľkých priestranstvách, pričom si zháňajú potravu. Potravou pre kanáre sú najmä semená, olejnaté a múčnaté. Okrem toho sú to čerstvé výhonky, kvety, listy a rôzne bobule.

Denné teploty na ostrovoch sú okolo 20 až 30°C cez deň. A to takmer celý rok, preto kanáriky neprežívajú kruté zimy ani veľké teplá. Vo voľnej prírode nehniezdia v kolóniach, aj keď im kolónia ostatných vtákov predstavuje bezpečie. Preto aj chovaných kanárikov v klietke je lepšie mať viacerých ako jedného.

 

Anketa

Páči sa Vám nový vzhľad stránky?

ÁNO (53)
70%

NIE (1)
1%

Predchádzajúci bol lepší (5)
7%

Nový je lepší (12)
16%

Treba ho zmeniť (5)
7%

Celkový počet hlasov: 76

Výsledok predchádzajúcej ankety v otázke: Vidia kanáriky v tme?

  • ÁNO: 20hlasov
  • NIE: 43hlasov
  • CELKOVO: 63hlasov

 

Dokážu sa naozaj orientovať pomocou zraku v malom alebo žiadnom svetle? Kanáriky v skutočnosti v tme nevidia, orientujú sa v nej len veľmi ťažko. Preto pozor na prípadné zranenia pri voľnom lietaní v nezasvietenom byte!