°°Hniezdenie a potomstvo°°

-Čas hniezdenia sa začína vo februári, začiatkom marca alebo jednoducho vtedy, ako náhle sa oteplí. (Všimnete si to možno aj preto, lebo samec začne spievať viac a častejšie.) Práve v ten čas začne samček lákať samičku neutíchajúcim spevom - tokaním.

Samček spieva nepretržite. Ak je samička pripravená na párenie, vyzve partnera. Párenie prebieha tým, že sa prikrčí na bidielku a mierne tre krídlami o svoje boky. (Vyzerá to ako keby si natriasala perie.)

Chvost mierne zdvihne, partner akokeby vhupne na jej chrbát, pritisne kloaku k jej a mávaním krídel si udržuje rovnováhu, aby nespadol. Trvá to približne pár sekúnd. 

-Hniezdo si začne splietať až teraz, sprevádzaná švitorením samca, ktorý jej takto "pomáha". Čím hlasnejšie spieva, tým starostlivejšie samička v zobáčiku prináša potrebný materiál a usilovnejšie stavia budúci príbytok pre mladé. Samec prináša občas materiál, no samotnej stavby sa nezúčastňuje.

Sama kanárička si hniezdo neuvije a preto treba do najvyššieho miesta v klietke (voliére) pripevniť kúpené, či už vyhotovené hniezdo. (Nie búdku pre papagájov.)

 

-Čo potrebujete na zhotovenie hniezda?

  • Osobne mám kúpené hniezda pre kanárikov (v predajni), ale skôr som používala nie príliš hlboké oválne misky. Najradšej nie plastové, ale z tŕstia, či mäkkého materiálu. (Môže si ho upraviť.)

-Aký materiál do hniezda?

  • Najvhodnejší: mach, suchá tráva, lístie, ale aj psie chlpy, šnúrky, tenké konáriky, seno. Mne sa osvedčila aj vata, ale lepšie sú psie, mäkké chlpy, či vlasy. Prírodný materiál, ktorý by si vták našiel vo voľnom prostredí. Nakoniec si ho dotvorí pierkami.

 

-Týždeň po ukončení stavby znesie prvé, jemne striekané čiernymi fľakmi, bledomodré vajíčko. Každý deň by sa malo objaviť ďalšie, pokým nebudú 3 až 6. Pri prvej znáške je zvyčajné 1až 3 vajíčka. Dovtedy na vajíčkach nesedí, až keď sa objaví posledné, neopúšťa hniezdo. Samec by ju mal neustále kŕmiť natrávenými, vyvrhnutými zvyškami potravy. (Preto treba počas hniezdenia viac vitamínov a potravy.) Sám na vajciach nesedí, ale v jednom prípade sa mi to stalo a to vtedy, keď samica opustila hniezdo, aby sa napila. Vajcia musia byť v kľude a teple aj ako matka s otcom, aby nezažili stres, najlepšie je ich dať na pokojné miesto! To platí aj po vyliahnutí mladých. Vajíčka a neskôr mladé sú veľmi citlivé a akákoľvek zmena (aj v prostredí alebo teplote) môže byť príčinou smrti. Klietku netreba presúvať, najlepšie ak bude celý čas na istom mieste. 

 

 

 

 

 

 

-Približne po 14 až 15 dňoch sa mláďatá vyliahnu. Vo vajíčku si prerazia cestu pomocou vaječného zubu. Sú holé s veľkými, zatvorenými očami. Matka na nich sedí neustále a samček kŕmi mláďatá a matku. Je dôležité, aby dostávali veľa! bielkovín. Následujúce dni - 15až 16 dostávajú postupné operenie. A tiež opúšťajú hniezdo, no nekŕmia sa sami. 

  • Recepty pre mláďatá:
  • Ja robím "kanáričiu kašu" - Suroviny: nastrúhaná mrkva, uvarené vajíčko na tvrdo, mak, popučené piškóty a všetko zmiešať

Akonáhle hniezdo opustia, odstráňte peliešok i materiál z klietky. Aby sa do nej nevrátili.

Hniezdiť viackrát do roka sa neodporúča z toho dôvodu, že samica sa môže vysiliť, pri horších prípadoch i zomrieť. Doporučuje sa tak 2-3 krát do roka, aj keď mne hniezdili za sebou trikrát, nemohla som to ovplyvniť. Ak chcete, aby začali s hniezdením, stačí im v období párenia dať do klietky hniezdo. Ale stáva sa, že to stihnú aj bez toho.

 

Diskusná téma: Hniezdenie a potomstvo

preco sa prenasledujú

sliz53kamil@gmail.com | 03.04.2019

Dobrý večer, kupil som kanárikov, ale niekedy sa v klietke nahánakú a klbčia nasiel som v hniezde natrhané papieriky stale sa klbčia. Stavia hniezdo aj samček mám dojem že sú to 2 samčeky

Vajíčka

Pavla | 26.01.2019

Dobrý deň, samicka kanarika zniesla obdeň 2 vajíčka ktore som vymenila za umelé a keď už viac nezniesla tak som jej podložila tie jej. Prestala sedieť a po týždni ich rozďobala. Vie mi niekto povedať prečo? Ďakujem

+421948152262

Miroslav | 20.01.2019

Môžu dva páry kanárikov v jednej klietke hniezdiť.

Kanariky

Brano | 06.05.2018

Dobrý deň som mlady hovatel mam 10 rokov chcel bi som sa opýtať mám páru kanarikov ale neviem čo mám dať do volieri abi si s toho urobili hniezdo.

hniezdo

bubo | 08.04.2018

chcel by som sa spytat ze ked mame doma uzavrete hniezdo tak ci tam samica znesie vajcia

Samicka

Oli | 02.07.2017

Dobrý deň,poradí niekto?Samička kanarika zniesla vajíčka,naraz 3, samčeka nemá.... Čo robiť,nechať ju sedieť?

John

Smithc366 | 27.01.2017

reverse lookup cell phone free christian louboutin shoes you are dbgekafkbdcdedbd

kanarik

Marcel | 16.08.2015

Dobry den,prosim vas viete mi niekto poradit,mam tri pary kanarikov v jednej miestnosti a ked sa mi viliahnu mlade tak žiju tri dni,včom je problem,kde robim chybu,dakujem ak mi niekto poradi.

Re:kanarik

leos | 11.04.2017

treba zistit cistotu hniezda a to najma ci sa v nom nenachadzaju parazity npr roztoc cerveny ktory im vycica krvn ak samicka casto opusta hniezdo tak toje preto lebo su v nom parazity ale zrejme v celej klietke traba kupit na burze aprej na parazity inak to nieje celkom jednoducha zalezitost

mladé kanáre

igipi | 17.05.2015

dobrý deň,chcem sa spýtať či je normálne keď samička dva týždne po vyliahnutí mládat znova naniesla vajíčka, bude sa ešte starať o tie už vyliahnuté

1 | 2 | 3 >>

Pridať nový príspevok